jak dlugo trzymać farbę na włosach, jaki czas trzymać farbę na włosach, przez ile trzymać farbę na włosach

Jak długo trzymać farbę na włosach? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

23.09.2019
Zastanawiasz się, jak długo trzymać farbę na włosach, jak przygotować mieszankę i czy test alergiczny jest ważny? Farbowanie włosów w domu może nastręczać kilka trudności, dlatego zebraliśmy Wasze najczęstsze pytania i postanowiliśmy na nie wyczerpująco odpowiedzieć.

Coraz więcej kobiet myśli o domowej koloryzacji. Wbrew pozorom nie jest ona trudna, jeśli nauczymy się podstawowych spraw, jak dobranie odpowiedniego oksydantu czy prawidłowe odczytanie numeru farby do włosów.  Co ciekawe, chętniej niż kiedyś wybieramy profesjonalne farby do włosów zamiast tych drogeryjnych. Nadal jednak kilka kwestii pozostaje niejasnych, postaramy się je teraz wytłumaczyć.

Jak długo trzymać farbę na włosach?

Sprawa niby wydaje się banalna, bo zawsze znajdziesz czas, przez jaki masz trzymać farbę na włosach w instrukcji producenta. Okazuje się jednak, że można zrobić błąd. Właśnie dlatego wyjaśniamy, ile trzymać farbę na włosach.

Przede wszystkim przeczytaj instrukcję dołączoną do farby i odnajdź informację o tym, jak długo trzymać farbę na włosach. Gdy już to wiesz, możesz przystąpić do przygotowania mieszanki koloryzującej.

Farbowanie zawsze zaczynamy od tyłu głowy, od pasm pod spodem. Sukcesywnie należy przechodzić w stronę czoła. Postaraj się, żeby mieszankę koloryzującą nałożyć w czasie nie dłuższym niż 15 minut od jej przygotowania.

Gdy nałożyć farbę na ostatnią partię włosów, należy zacząć liczyć czas. A więc czas farbowania (na przykład 25 minut) liczy się dopiero od momentu, w którym wszystkie włosy pokryto mieszanką koloryzującą.

Czy warto trzymać farbę dłużej?

Nie, nie warto. Jeśli za długo będziesz trzymać farbę na włosach, możesz je po prostu osłabić. A kolor wcale nie będzie mocniejszy. Nie martw się też, że włosy nie złapią koloru. Właśnie dlatego farbowanie włosów zaczynamy od tyłu. Teoretycznie włosy pod spodem trudniej łapią kolor – w praktyce więc, jeśli postąpisz zgodnie z naszymi wskazówkami, farba będzie najdłużej na tej partii.

Dłuższe trzymanie farby na włosach jest niebezpieczne. Lepiej wybrać produkt profesjonalny i odcień dopasowany do naszych włosów, niż próbować domowych sztuczek z trzymaniem farby dłużej (bo chcesz mieć ciemniejsze włosy), co może skutkować podrażnieniem skóry głowy, alergią czy zniszczeniem włosów. Pamiętajmy, że farbowanie włosów jest zabiegiem chemicznym i da spodziewane efekty tylko wtedy, gdy będziemy przestrzegać zaleceń producenta.

Ile trzymać farbę na włosach? Czy można krócej?

Znowu mamy odpowiedź przeczącą. Jeśli za krótko będziesz trzymać farbę na włosach, nie osiągniesz takiego koloru, jaki był planowany. Włosy mogą nie złapać, kolor może wyjść nierówny. W przypadku tego, jak długo trzymać farbę na włosach, nie ma kompromisów. Trzymaj farbę tyle, ile każe producent, a czas zacznij liczyć od momentu, gdy wszystkie pasma pokryjesz mieszanką koloryzującą.

Jeżeli obawiasz się, że farbowanie zniszczy Twoje włosy i dlatego chcesz farbę trzymać krócej, lepiej zastosuj do farbowania kosmetyki, które zabezpieczą kosmyki w trakcie koloryzacji. Są to różne preparaty, które dodane do mieszanki koloryzującej nie wpływają na jej właściwości, ale za to wzmacniają pasma, odbudowują wiązania dwusiarczkowe i chronią włosy przed zniszczeniem. Tak zadziała mleczko odbudowujące OWay Hmilk no stress czy krem ochronny Lisap Top Care Color, który nie tylko odbudowuje włosy, ale dodatkowo sprawia, że uzyskany kolor jest głębszy, intensywny i lśniący.

Czy istnieje sposób na skrócenie czasu farbowania?

Szukasz informacji, ile czasu trzymać farbę na włosach i gdy znajdujesz, że ma to trwać 45 minut, jesteś przerażona? Zastanawiasz się, ile trzeba trzymać farbę na włosach rzeczywiście i już myślisz o skróceniu tego czasu? No cóż, żyjemy w ciągłym biegu  niedoczasie, nic więc dziwnego, że pewne sprawy staramy się ułatwiać.

Co prawda wyżej pisaliśmy, że farbę należy na włosach trzymać tyle, ile wskazuje producent. Ani dłużej, ani krócej. Są jednak wyjątki od tej zasady.

Farbę do włosów można trzymać krócej, jeśli zastosujesz profesjonalny przyspieszasz farbowania. Taki preparat dodaje się do mieszanki koloryzującej w proporcji podanej na opakowaniu. Kosmetyk nie ma wpływu na efekt koloryzacji – nie wzmacnia koloru, nie sprawi też, że będzie bledszy czy mniej intensywny. Może za to znacząco skrócić czas potrzebny na farbowanie i to nawet o 2/3 czasu. Tak zadziała olejek OWay Hypercolor oraz olejek Evolution Tools Booster.

Czy farby profesjonalne można trzymać krócej na włosach?

Różnica między farbami profesjonalnymi (farbami fryzjerskimi) a drogeryjnymi polega na tym, że te pierwsze gwarantują intensywniejsze kolory, lśniące i głębokie, wolniej też wypłukują się z włosów. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, farby profesjonalne mniej niszczą włosy, są też gęstsze, więc łatwiejsze w aplikacji (nie ściekają z włosów).

Nie oznacza to jednak, że można je trzymać krócej. Zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją producenta i nie działać na własną rękę. Za długie trzymanie farby zniszczy włosy, a za krótkie sprawi, że kolor nie będzie taki, jak się spodziewasz.

Warto dodać, że profesjonalne farby do włosów trzyma się na włosach zazwyczaj około 20-35 minut, a te z drogerii nawet 45 minut. Wszystko jednak zależy od tego, jaką farbę kupisz, więc sprawdź tę informację w ulotce. Dla przykładu farba fryzjerska Indola Xpress Color farbuje włosy już w 10 minut.

Czy można zrezygnować z testu uczuleniowego?

Niestety z tego kroku rezygnuje bardzo dużo osób. A szkoda, bo zajmuje on tylko chwilkę, a może uratować przed poważnymi konsekwencjami.

Test uczuleniowy należy wykonać 48 godzin przed koloryzacją. Niewielką ilość farby (małą kropeczkę) nałóż na zgięcie łokcia i pozostaw na 20 minut (o ile nagle skóra nie zacznie Cię piec czy swędzieć, wtedy szybko zmyj farbę ze skóry).  Jeżeli nie zauważysz żadnych zmian skórnych, po 2 dniach możesz śmiało przystąpić do koloryzacji.

Warto za każdym razem wykonać próbę uczuleniową. I to nawet wtedy, gdy od zawsze farbujesz włosy tą samą farbą. Możliwe, że producent nieznacznie zmienił skład – przecież nie czytasz za każdym razem wykazu wszystkich składników, prawda?

Ile farby potrzebuję na moje włosy? Czy wystarczy jedna tubka farby?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo rzadko producenci farb do włosów podają, na jaką długość włosów wystarczy tubka farby. Jeśli nie jesteśmy doświadczone w farbowaniu włosów, kierując się logiką kupujemy po prostu jedno opakowanie. Nie zawsze to jest dobre.

Wystarczy Ci jedna farba do włosów, jeśli chcesz zafarbować odrosty do 10 cm oraz włosy krótkie. Jeżeli planujesz zafarbować całe włosy, które są długie, gęste albo kręcone, lepiej zaopatrz się w dwa opakowania. Mieszankę przygotuj z jednego, a jeżeli w trakcie okaże się, że farby zabrakło, szybko dorób drugą porcję. Jeżeli nie otworzysz drugiego opakowania, będziesz miała już farbę na pokrycie odrostów za jakiś czas.

Pamiętaj, żeby nie przechowywać farby do następnego razu.Nawet jeśli nie zużyjesz farby do końca, wyrzuć ją. W gotowej mieszance koloryzującej zachodzą różne procesy chemiczne i z czasem preparat traci swoje właściwości.

Popularne palety
inebrya blondesse, plaeta inebrya blondesse
Tonery do włosów Inebrya Blondesse to kompletny system do koloryzacji włosów, odpowiadający na potrzeby klientów i fryzjerów. Wegańska koloryzacja bez amoniaku Demipermanentne (półtrwałe) tonery do włosów Inebrya
Dowiedz się więcej
Farba Londa Color Permanent to profesjonalny kosmetyk, który zawiera innowacyjną formułę Vitaflection Microspheres. Jej zadaniem jest nadanie włosom intensywnego i świeżego koloru. Oprócz tego kosmetyk doskonale
Dowiedz się więcej
Maska koloryzująca Revlon Nutri Color Filters to kosmetyk pielęgnacyjno-koloryzujący z witaminami, które zapewniają włosom wzmocnienie i ochronę. Dzięki działaniu odżywczemu włosy stają się zdrowsze i miłe w dotyku.
Dowiedz się więcej
Mogą Cię zainteresowac również

Zimny kolor włosów, nawet jeśli jesteś brunetką, żadnych ciepłych odcieni i niechcianych tonów, a to wszystko

Czytaj dalej

Co zrobić, jeśli w palecie nie możesz znaleźć takiego koloru, o jakim marzysz? Kolory farb do włosów można

Czytaj dalej

Odkryj z nami kolekcję Alfaparf Milano Eden i odważ się wyrazić siebie na kilka sposobów. Zapraszamy do kolorowego

Czytaj dalej