dlaczego włosy wyszły zielone, skąd się bierze zielony kolor włosów, zielone włosy

Skąd bierze się zielony odcień włosów?

18.11.2020
Miał wyjść platynowy blond, a zamiast tego masz zielone włosy?  A może chciałaś drastycznie przyciemnić włosy i teraz zastanawiasz się, co zrobić z zieloną poświatą? Sprawdź, skąd bierze się zielony odcień włosów.

Zielone włosy to problem, który może pojawić się zarówno przy rozjaśnianiu, jak i przyciemnianiu włosów. W obu przypadkach jednak zielony nalot na farbowanych włosach nie jest pożądany. Dlaczego włosy wychodzą zielone? I czy można się pozbyć zielonego odcienia włosów? Poznajcie odpowiedzi na te pytania.

Skąd się biorą zielone włosy?

Przyczyną zielonego koloru włosów jest najczęściej nieprawidłowe farbowanie włosów. Co prawda można włosy farbować w domu, ale trzeba skupić się – i wybrać odpowiednie produkty.

Sprawdź: Jak farbować włosy w domu?

Zielony odcień pojawia się najczęściej po:

  • intensywnym rozjaśnianiu włosów
  • drastycznym przyciemnianiu włosów

Ostateczny kolor włosów zależy od tego, jak zachowywać się będą podstawowe pigmenty: żółty, niebieski. Podczas rozjaśniania często wybija się żółty pigment i dlatego włosy zaczynają mieć ciepły ton.

Dlaczego?

Bo o ile niebieski pigment jest drobny i łatwo wnika w strukturę włosa, o tyle żółty pigment to dość spore cząsteczki, które mogą osiadać na włosie. Efekt? Żółte włosy.

Jeśli dodatkowo na włosy nałożysz farbę w chłodnym odcieniu albo zaraz po koloryzacji umyjesz włosy niebieskim szamponem, dojdzie do pomieszania obu pigmentów. I wtedy włosy zyskają właśnie zielony kolor.

Zielony kolor włosów pojawia się również czasami przy farbowaniu na ciemniejszy kolor. Jak uniknąć problemów? Nigdy samodzielnie nie przyciemniaj włosów w domu o więcej niż 2-3 tony. Kategorycznie za jednym razem nie przechodź z blondu na brąz czy czerń.

Ciekawostka: większą tendencję do zielenienia mają włosy zniszczone.

jak pozbyć się zielonego koloru włosów, jak zlikwidować zielone włosy, zielone włosy co zrobić

Zielone włosy po hennie?

Nie polecamy stosowania henny na wcześniej rozjaśniane włosy, żeby je przyciemnić. Jest prawie pewne, że włosy zrobią się wtedy zielone.

Po rozjaśnianiu włosy – jak już pamiętasz – mają dużo żółtego pigmentu. W hennie w ciemniejszych barwach znajduje się indygo. A barwnik indygo + żółty pigment daje… zielony kolor.

Lepiej unikać basenu?

Czasami zielone włosy powstają po kąpieli w basenie. Powodem są reakcje chemiczne, jakie zachodzą między barwnikiem na włosach a chlorem i środkami glonobójczymi oraz miedzią, która może być obecna w basenowej wodzie.

Basen jest szczególnie niebezpieczny dla włosów blond.

Czy to jednak oznacza dla blondynek całkowity zakaz kąpieli w basenie? Nie. Najpierw zapytaj, czy woda jest faktycznie chlorowana (coraz więcej basenów rezygnuje z chloru). Po drugie, zawsze można założyć czepek, prawda?

Jak pozbyć się zielonego koloru włosów?

Jeśli wyszły Ci zielone włosy, nie rwij ich jeszcze z głowy, bo można coś na to zaradzić. Istnieje kilka sposobów na zniwelowanie zielonego koloru na włosach.

  • gęsty koncentrat pomidorowy nałożony na włosy równomiernie może zlikwidować zielony odcień; koncentrat trzymamy minimum godzinę pod czepkiem, potem dokładnie myjemy włosy (najprawdopodobniej czynność trzeba będzie powtórzyć kilkukrotnie)
  • sięgnij po kosmetyki do włosów niwelujące niechciane odcienie dostępne w sklepach fryzjerskich
  • polecamy kilkukrotne umycie włosów szamponem z Dosodium EDTA w składzie bądź Lactic Acid; taki kosmetyk działa zakwaszająco, czyli zniweluje niechciany odcień pasm
  • stosując kwaśne płukanki do włosów (np. cytrynowa, octowa, piwna) możesz krok po kroku niwelować zielony kolor włosów; dodatkowo takie płukanki kondycjonują włosy i nabłyszczają je
  • najszybciej pozbędziemy się zielonego odcienia… nakładając farbę z czerwonym pigmentem (w ciepłym tonie); to jednak dość drastyczny sposób, bo kolor nie tylko straci zielony ton, ale zmieni się całkowicie

Pamiętaj, że zielony kolor włosów to jeszcze nie tragedia. Można się go pozbyć, choć taki proces trochę zajmie – poza farbowaniem pozostałe metody wymagają kilkukrotnego powtórzenia. Jednak teraz, kiedy już wiesz, skąd się bierze zielony kolor włosów, możesz unikać problematycznych sytuacji.

Popularne palety
goldwell colorance pastele
Odkryj pastelową odsłonę kultowych już farb do koloryzacji trwałej Goldwell Colorance. Pastelowa paleta zawiera delikatne, kreatywne odcienie, najmodniejsze w tym sezonie. Seria Pastele Colorance to z jednej strony
Dowiedz się więcej
inebrya kromask, kromask, kolory kromask, maska koloryzująca kromask
Maska koloryzująca Inebrya Kromask to nieprzerwanie od wielu lat hit blogosfery i nie tylko. Ta innowacyjna maska odświeża kolor włosów farbowanych między kolejnymi koloryzacjami oraz stanowi świetny sposób na
Dowiedz się więcej
Igora Expert Mousse to pianki do włosów dające efekt nabłyszczenia, jak również odżywienie włosów bez zobowiązań. Pianki do włosów dające efekt nabłyszczenia: Odświeżenie koloru Delikatne
Dowiedz się więcej
Mogą Cię zainteresowac również

Farbowanie włosów to najprościej rzecz ujmując – zmiana naturalnego koloru za pomocą odpowiednio dobranych

Czytaj dalej

Zimny kolor włosów, nawet jeśli jesteś brunetką, żadnych ciepłych odcieni i niechcianych tonów, a to wszystko

Czytaj dalej

Zapraszamy do świata Schwarzkopf Professional Essential Looks. Pełnego pasji, piękna i miłości. Pełnego

Czytaj dalej