żółte włosy po rozjaśnianiu, jak zniwelować żółty kolor włosów

Żółte włosy po rozjaśnianiu – skąd się wzięły?

15.12.2020
Zdecydowałaś się na zimny odcień blondu, jednak zamiast świetlistego koloru uzyskałaś… żółty? Sprawdź, skąd się biorą żółte włosy po rozjaśnianiu i jak rozwiązać ten problem.

Jeżeli marzyłaś od zawsze o modnym blondzie – popielatym, miodowym, karmelowym albo lodowym – a w lustrze widzisz żółte włosy, możesz być przerażona. Co poszło nie tak? Jak to naprawić? Skąd się wzięły żółte włosy po rozjaśnianiu?

Ten problematyczny blond

Zdecydowanie to właśnie blond jest najtrudniejszym kolorem do uzyskania na włosach. Szczególnie jeśli decydujesz się na domową koloryzację.

Sprawdź: Jak farbować włosy w domu profesjonalnymi farbami?

W przypadku blondów wiele spraw może pójść nie tak. A przy rozjaśnianiu ryzyko, że włosy wyjdą żółte, jest jeszcze większe.

Na szczęście żółty odcień włosów można „usunąć”. Jak? Sprawdzone sposoby w dalszej części artykułu.

Dlaczego włosy po rozjaśnianiu są żółte?

Winne może być częste farbowanie i rozjaśnianie włosów oraz nieumiejętne używanie kosmetyków. Rozjaśniacz do włosów wytrąca na początek niebieski pigment z włosów, który nadaje pasmom chłodną barwę. Dalej dochodzi do wytrącenia czerwonego pigmentu (w mniejszej ilości), a na końcu kosmetyk działa na żółty pigment.

Ten ostatni jest bardzo trudny do usunięcia. W efekcie z włosów w wyniku rozjaśniania mogą zniknąć niebieski i czerwony pigment, a zostać żółty. I to właśnie przez to pojawią się miedziane, rudawe czy wręcz żółte refleksy i plamy.

Na czym polega rozjaśnianie włosów?

Zanim przejdziemy do sposobów na usuwanie żółtego koloru włosów, wróćmy do sedna rozjaśniania.

Rozjaśnianie włosów to proces chemiczny, który polega na usuwaniu pigmentów koloru z włosów, przez co te stają się jasne, srebrzyste, po prostu rozjaśnione. Naturalne pigmenty są usuwane stopniowo i po kolei, o czym pisaliśmy wyżej:

  • najpierw włosy wskutek rozjaśniania robią się czerwonawe
  • potem stają się żółte
  • a jeśli proces rozjaśniania przebiegnie prawidłowo, ostatecznie zostaną pozbawione koloru

A co może pójść źle? Pewnie już się domyślasz, że jeśli rozjaśniacz zostanie za szybko spłukany z włosów, to te pozostaną żółte – nie przejdą po prostu do kolejnej fazy.

Zawsze stosuj się do poleceń zawartych w ulotce. Zmieszaj produkt z odpowiednią ilością i mocą oksydantu. Trzymaj mieszankę na włosach odpowiedni czas – ani dłużej, ani krócej.

I nie stresuj się, że włosy w pewnym momencie staną się pomarańczowe – to normalne. To znak, że wszystko przebiega odpowiednio – tak włosy wyglądają na pierwszym etapie rozjaśniania. Potem zżółkną, a następnie zyskają chłodny odcień (stracą pigment).

jak zniwelować żółty kolor włosów, jak usunąć żółty kolor włosów, żółte włosy po rozjaśnianiu

Jak zniwelować żółty odcień włosów?

Jeśli już dojdzie do zżółknięcia włosów w wyniku ich rozjaśniania czy farbowania na blond, trzeba zadziałać. Żółty odcień sam nie zniknie.

Sposobów na neutralizację niechcianych refleksów jest kilka – jedne bardziej ingerują w strukturę włosów, inne mniej.

Płukanki do włosów

Najszybciej pozbędziesz się niechcianych refleksów stosując płukanki do włosów – fioletowe i różowe. Uważaj jednak, żeby nie przesadzić – jeśli stężenie płukanki jest zbyt wysokie, włosy zamiast żółtych staną się… fioletowe albo różowe.

Dla bezpieczeństwa możesz rozcieńczyć płukankę z wodą. Taka płukanka to też świetny dodatek do maski bądź odżywki do włosów.

Szampony z pigmentami

Jeszcze lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem są szampony do włosów ochładzające odcień. Mają one zazwyczaj kolor niebieski albo fioletowy (np. Fanola No Yellow).

Już jedno umycie włosów fioletowym szamponem daje widoczne rezultaty. Włosy nabierają chłodniejszego odcienia, znikają miedziane plamy, a pasma są lśniące i gładkie.

Atutem tego rozwiązania jest prostota. Po prostu myjesz włosy jak zwykle, tyle tylko, że specjalnym szamponem.

Zaleca się stosować profesjonalne fioletowe szampony co drugie mycie – naprzemiennie np. z szamponem nawilżającym. Nakładaj kosmetyk w rękawiczkach – niektóre szampony barwią skórę.

W niwelowaniu pojedynczych żółtych refleksów przydadzą się również niebieskie szampony do włosów siwych.

A może ponowne farbowanie?

To zdecydowanie najmniej polecany sposób na zniwelowanie żółtego odcienia włosów po rozjaśnianiu. Włosy po ostatnim farbowaniu są osłabione, zmieniona jest ich struktura. Kolejne farbowanie w krótkim czasie z pewnością odbije się na ich kondycji.

Co więcej, ponowne farbowanie jeszcze tego samego dnia może nie tyle pomóc, co pogorszyć sprawę.

Jeżeli chcesz zafarbować włosy ponownie, polecamy następujące odcienie:

  • szary
  • srebrzysty
  • gołębi
  • popielaty

Sprawdź: Co oznaczają numery farb do włosów?

Warto wiedzieć, że farby w kolorze blondu fioletowego i perłowego doskonale poradzą sobie z żółtymi tonami, zaś farby popielate powinny pomóc przy odcieniach rudawych i pomarańczowych.

Fiolet gencjanowy, czyli w piwnicy alchemika

Możesz również pokusić się o zrobienie domowej maseczki do włosów na żółty kolor włosów. Jak? To dość proste. Musisz tylko kupić fiolet gencjanowy.

Do miski dodaj ok. 3 łyżek ulubionej maski do włosów oraz 1 kroplę roztworu wodnego gencjany. Zmieszaj. Nakładaj na umyte, lekko wilgotne włosy, omijając skórę głowy. Potrzymaj na włosach 2 minuty. Dokładnie spłucz ciepłą wodą.

Trzeba pamiętać, że gencjana bardzo  wysusza włosy i jest mocnym barwnikiem – dlatego nie można z nią przesadzić. Substancję warto zmieszać z kosmetykiem nawilżającym.

Można łatwiej – wypróbuj maski koloryzujące

Hitem wśród włosomaniaczek są odżywki i maski koloryzujące do włosów. Kosmetyki te świetnie sprawdzają się również w tonowaniu włosów. A właśnie tym jest niwelowanie żółtych odcieni blond.

Maski koloryzujące odżywiają włosy, wzmacniają je, wygładzają i nabłyszczają. A dodatkowo korygują kolor – mogą go na przykład ochłodzić.

Stosowanie tych kosmetyków jest bardzo proste. Maskę nakładamy na umyte, wilgotne włosy – ubierz rękawiczki, bo kosmetyk barwi skórę. Potrzymaj maskę na włosach kilka minut (im dłużej, tym „mocniejszy” efekt, ale nie przesadź; maskę trzyma się do 15 minut). Spłucz. I gotowe.

Do niwelowania żółtych tonów wybieraj maski i odżywki w kolorach blond, popielatym, srebrnym czy fioletowe.

Sok z cytryny na żółte włosy

Ten naturalny sposób uratował życie już niejednej kobiecie. Sok z cytryny ma właściwości rozjaśniające. To dlatego pomaga w usuwaniu żółtego, pomarańczowego i zielonego odcienia na włosach.

Sprawdź: Skąd się bierze zielony odcień włosów?

Sok wyciśnięty z cytryny warto dodać do maski do włosów i nałożyć na pasma. Mieszanka powinna wyschnąć. Potem spłucz całość i umyj włosy. Odcień powinien być widocznie chłodniejszy.

Popularne palety
Majirel to koloryzacja trwała z utlenianiem. Ma postać kremu koloryzującego, wymaga mieszania z oksydantem(6 lub 9 %). Farba pielęgnuje włosy na całej ich długości, a dzięki zawartości selektywnego składnika
Dowiedz się więcej
Delikatna koloryzująca odżywka CHI Tone&Shine doskonale odświeża kolor, aby przedłużyć czas między wizytami u fryzjera. Całkowicie zmywalna, sprawia, że przy jej użyciu można zapomnieć o odrostach.
Dowiedz się więcej
Maska koloryzująca Revlon Nutri Color Filters to kosmetyk pielęgnacyjno-koloryzujący z witaminami, które zapewniają włosom wzmocnienie i ochronę. Dzięki działaniu odżywczemu włosy stają się zdrowsze i miłe w dotyku.
Dowiedz się więcej
Mogą Cię zainteresowac również

Do przygotowania farby potrzebne jest dobranie odpowiedniego stężenia oksydantu. Dowiesz się tutaj, jak

Czytaj dalej

Czy w ciąży można farbować włosy? Czy malowanie włosów w ciąży jest bezpieczne? Jakich farb używać? A może

Czytaj dalej

Każde farbowanie to ingerencja w naturalną strukturę włosów. Bez względu na to, czy farbujemy włosy farbą

Czytaj dalej