oddanie włosów, oddawanie włosów, włosy dla fundacji, czy można oddać włosy farbowane na perukę

Czy farbowane włosy można oddać na perukę?

09.10.2020
Zastanawiasz się nad ścięciem włosów i oddaniem ich do fundacji na perukę? To bardzo dobry pomysł. Jeżeli jednak masz farbowane włosy, to musisz o czymś wiedzieć. Sprawdź, czy farbowane włosy nadają się na peruki dla chorych.

Coraz więcej fryzjerów proponuje, że pomoże w przekazaniu dopiero co ściętych włosów do fundacji. Z naturalnych włosów wykonywane są peruki dla osób chorych, które w wyniku schorzenia straciły własne. Takie peruki są bardzo drogie i nie każdego stać na ten zakup (koszt to nawet kilka tysięcy złotych). Fundacje zbierają włosy od darczyńców i potem wykonują z nich peruki, które przekazują swoim podopiecznym. Zastanawiać się możesz, czy każde włosy można oddać na perukę? Czy włosy farbowane się do tego nadają?

Czy farbowane włosy nadają się na perukę?

I tak, i nie. Na perukę można oddać włosy farbowane na ciemne kolory. Do zrobienia peruki natomiast nie nadają się włosy rozjaśniane. Nawet jeżeli najpierw rozjaśniłaś włosy, a następnie pofarbowałaś je na ciemno, nie można ich już oddać fundacji.

Rozjaśnianie włosów jest zabiegiem, który narusza strukturę pasm. Z takich włosów niestety nie da się już zrobić peruki. Co innego z włosów pofarbowanych na brązowo czy czarno – te, jeśli spełniono pozostałe warunki, można oddać na perukę.

Żeby włosy nadawały się na perukę, musisz spełnić kilka warunków:

 • włosy nie mogły być kiedykolwiek rozjaśniane
 • minimalna długość ściętych włosów to 25 cm
 • włosy muszą być umyte bez odżywki i maski (kosmetyki sprawiają, że włosy są za śliskie, żeby wykonać z nich perukę)
 • do wysyłki pakujemy tylko włosy suche
 • na perukę nie nadają się też włosy po trwałej ondulacji i keratynowym prostowaniu

Warto powiedzieć, że na jedną perukę potrzeba włosów od 5-10 osób. Włosy dobiera się pod kątem ich jakości, rodzaju, koloru oraz długości. Z takiego „materiału” następnie tka się peruki.

Peruki z naturalnych włosów są bardzo drogie i nie każdego na nie stać. NFZ refunduje zakup peruk, ale tylko w niewielkiej części – dofinansowanie wynosi około 250 złotych.

Istnieją jednak fundacje, które przyjmują ścięte włosy, tkają z nich peruki i przekazują chorym osobom.

Oddanie włosów – jak to zrobić?

Oddać włosy na perukę można na dwa sposoby: u fryzjera albo ścinając pasma samemu w domu i wysyłając na adres wybranej fundacji.

Pamiętaj jednak o kilku zasadach:

 • Tak jak wspominaliśmy, włosy nie mogą być nigdy rozjaśniane. Na perukę można oddać za to włosy farbowane i siwe.
 • Przed ścięciem myjemy włosy szamponem, ale nie stosujemy odżywki czy maski.
 • Włosy należy zapleść w warkocze, zapakować i suche wysłać na adres wybranej fundacji. Jeżeli ścinasz włosy u fryzjera, to on zajmie się zaplataniem pasm i ich wysyłką. Ważne, żeby włosy były ułożone równo (nasada przy nasadzie, końcówki przy końcówkach).
 • Każdy warkocz powinien być związany gumkami po obu stronach.
 • Karteczką zaznacz, gdzie jest nasada włosów.
 • Do włosów na perukę należy dołączyć oświadczenie z własnoręcznym podpisem – zgodę na wykorzystanie włosów za darmo.
 • Warkocze należy zawinąć w ręcznik papierowy i wsadzić do koperty. Pamiętaj o tym, że muszą być suche.

Fundacja powinna się z Tobą skontaktować, gdy włosy dotrą do siedziby i potwierdzi, że dobrowolnie oddajesz włosy na perukę. To, czy włosy dotarły do fundacji, można też sprawdzić online.

Gdzie można oddać włosy?

Włosy oddać można do fundacji, która zajmuje się tkaniem peruk dla osób chorych. Najprężniej działającą fundacją w Polsce jest Fundacja Rak’n’Roll z siedzibą w Warszawie. Włosy można wysłać bezpośrednio na adres fundacji z dołączonymi oświadczeniami albo poprosić o pomoc salon fryzjerski.

Co istotne, fundacja współpracuje z wybranymi salonami. Pełną listę salonów fryzjerskich, które przekazują ścięte włosy Fundacji Rak’n’Roll znajdziesz na stronie fundacji. Fundacja tka peruki dla dorosłych.

Jak oddać włosy na perukę dla dzieci? W dokładnie taki sam sposób – dzieciom pomaga Fundacja Przyjaźni WeGirls.

Ważne: oddawanie włosów a COVID-19

W związku z pandemią Covid-19 zmieniły się nieco zasady przyjmowania włosów na peruki. Na swojej stronie internetowej  Fundacja Rak’n’Roll informuje, że włosy nadal są przyjmowane, ale tylko pocztą bądź kurierem. Co jednak ważne, produkcja peruk z włosów naturalnych obecnie trwa dłużej, kolejki są coraz większe. O ile przed wybuchem pandemii koronawirusa na perukę czekało się około miesiąca, o tyle teraz kobiety, które zgłaszają się do Fundacji Rak’n’Roll czekają kilka miesięcy. Obecnie prowadzone są już zapisy na… przyszły rok.

W szczytowym okresie zachorowań wstrzymano oddawanie włosów. To z pewnością wydłużyło kolejki. Obecnie włosy dla fundacji mogą być już oddawane, jednak jak już wspominaliśmy – kurierem albo pocztą.

Popularne palety
W palecie Color Sync znajdziesz prawie 50 pięknych odcieni. Jednym z nich jest chociażby Clear, czyli bezbarwny produkt, za pomocą którego możesz rozcieńczyć pigmenty zawarte w farbie o 1 poziom. Jeśli wybierzesz
Dowiedz się więcej
Rewolucyjne odkrycie laboratoriów Loreal INOA to koloryzacja trwała bez amoniaku na bazie technologii olejowej w nowej odsłonie. Koloryzacja INOA Supreme oparta jest o technologię ODS  (skrót od OIL DELIVERY SYSTEM)
Dowiedz się więcej
CHI Ionic Permanent Shine Color jest jedną z najbardziej rewolucyjnych linii farb do włosów na świecie. Nie zawiera amoniaku, pozwala na pełną kontrolę koloru, a do tego ma miły zapach. Wypróbuj i przekonaj się,
Dowiedz się więcej
Mogą Cię zainteresowac również

Technologia farbowania włosów, a także oczekiwania klientów, zmieniły się w ostatnim czasie. Farby kryją jeszcze

Czytaj dalej

Gdy potocznie opisujemy odcienie kolorów włosów, przyjmujemy nazwy zwyczajowe, budzące łatwe i uniwersalne

Czytaj dalej

Przedstawiamy nowe odcienie w palecie Schwarzkopf Igora. Linia Raw Essentials to piękne brązy, które zachwycają

Czytaj dalej