Dekoloryzacja włosów – na czym polega?

18.11.2019
Wpadka podczas koloryzacji włosów? Żółty blond nie daje Ci spać? Marzysz o platynowych włosach, a czarne już Ci się znudziły? A może chcesz powrócić do naturalnej barwy, bo masz już dosyć farbowania odrostów? Dekoloryzacja włosów może wynikać z różnych pobudek. Jest to jednak zabieg inwazyjny (chemiczny), który nieumiejętnie przeprowadzony może mocno osłabić strukturę włosów. Dlatego przed dekoloryzacją w domu warto sprawdzić, na czym właściwie ten zabieg polega.

Dekoloryzacja włosów – na czym polega?

Czasami zdarza się, że kolor włosów nie zachwyca. Chciałaś mieć platynowy blond, wyszło coś żółtego… Marzyłaś o orzechowym brązie, a obudziłaś się w czarnych jak smoła włosach. Cóż, wpadki zdarzają się nawet najlepszym. Co prawda większe ryzyko nieudanej koloryzacji istnieje w przypadku farbowania włosów w domu (dlatego sprawdź, jakich błędów nie popełniać przy farbowaniu włosów w domu), ale i fryzjerom niekiedy omsknie się ręka. Kolejna sprawa to po prostu nasze włosy. Nie zawsze da się przewidzieć, jak zareagują na farbę.

A jeśli kolor nie wyjdzie odpowiedni, co zrobić? Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

Tak, dekoloryzacja.

Dekoloryzacja jest zabiegiem fryzjerskim polegającym na usunięciu pigmentu z włosów (sztucznego bądź naturalnego). Jest to zabieg chemiczny, który pozwala na pozbycie się niechcianego koloru z włosów albo powróceniu do swojej naturalnej barwy. Co istotne, zazwyczaj zabieg jest kilkuetapowy i wymaga paru wizyt u fryzjera. Dekoloryzację można też przeprowadzić w domu, należy przestrzegać przy tym kilku ważnych zasad.

Warto przy tym dodać, że samą dekoloryzację wykonuje się dwoma rodzajami preparatów. Pierwszy to rozjaśniacze, które mogą obecnie rozjaśnić pasma nawet do 9 tonów. Drugi to tzw. ściągacze koloru, czyli preparaty typu color peel. Usuwają one pigment z włosów. Stanowią połączenie oksydantów i rozjaśniaczy proszkowych.

Oczywiście dekoloryzacja włosów nie pozostaje obojętna dla kosmyków. Jest to zabieg chemiczny, dość inwazyjny, więc trzeba postępować ostrożnie. Włosy nie muszą ucierpieć na tym zabiegu, ale trzeba się odpowiednio do niego przygotować.

Farba ma znaczenie

Musimy zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Duży wpływ na przebieg dekoloryzacji ma rodzaj farby, jaki został nałożony na włosy. Farby drogeryjne często zawierają metale ciężkie, które niestety utrudniają ściąganie koloru.

Farby profesjonalne mają bezpieczniejsze składy i nie zawierają niebezpiecznych dla włosów składników. Są dużo łatwiejsze do ściągnięcia. A jeszcze łatwiej jest, jeśli cały czas farbowałaś włosy jednym preparatem.

Ściąganie koloru z włosów – jak się do tego przygotować?

Przede wszystkim powinno się wykonywać dekoloryzację na włosach niezniszczonych. Jeśli Twoje kosmyki są cienkie, spalone, osłabione zabiegami chemicznymi i stylizacją, odłóż ściąganie koloru na później. Dekoloryzacja włosów dodatkowo osłabi pasma – tego nie da się uniknąć. I może się zdarzyć, że co prawda pozbyłaś się niechcianego koloru, ale za to Twoja czupryna zamieniła się… w stóg siana.

Jeśli planujesz ściąganie koloru z włosów, poświęć przynajmniej dwa tygodnie na odpowiednią pielęgnację. Skup się na regeneracji włosów, nawilżeniu ich i wzmocnieniu. Pomocne okażą się kosmetyki takie jak maska do włosów, serum czy kuracja.

Warto wiedzieć, że zazwyczaj po dekoloryzacji konieczne jest ponowne nałożenie farby w kolorze zbliżonym do naturalnego. Wiąże się to z faktem, że dekoloryzator nie wyrównuje koloru, tylko go usuwa. A przez to kolor włosów po zabiegu jest nierówny. Nałożenie delikatnej farby powinno ten problem rozwiązać. Ale fakt, jest to kolejny zabieg chemiczny, jakiemu poddasz swoje włosy – w sumie już trzeci, po nieudanym farbowaniu i dekoloryzacji. I dlatego włosy powinny być mocne i w miarę zdrowe.

W kosmetykach szukaj substancji nawilżających i regenerujących, które poprawią kondycję włosów.

Substancje nawilżające włosy:

  • hydrolizowane białka jedwabiu
  • gliceryna
  • alantoina
  • keratyna
  • elastyna
  • kolagen
  • kwas hialuronowy
  • naturalne oleje
  • sorbitol

Składniki kosmetyków, które regenerują włosy:

  • ceramidy
  • aloes
  • karnityna
  • hydrolizat keratyny
  • masło shea
  • naturalne olejki
  • pantenol
  • proteiny

Dobrym pomysłem przed dekoloryzacją jest również olejowanie włosów. Zastanów się nad tymi olejkami: z pestek moreli (nawilża i odbudowuje włosy suche i niesforne), olejek jojoba (wygładza, ułatwia rozczesywanie, odżywia, likwiduje rozdwojone końcówki), makadamia (regeneruje włosy kruche i zniszczone), ze słodkich migdałów (intensywnie odbudowuje).

Dekoloryzacja w domu

Dekoloryzacja może być wykonana w salonie fryzjerskim albo w domu. Jeżeli oddajesz się w ręce profesjonalisty, w zasadzie o nic nie musisz nie martwić. Fryzjer dobierze odpowiedni preparat i nałoży go na włosy we właściwej proporcji. Pamiętaj jednak, że fryzjer nie ściągnie koloru w 30 minut. Zabieg trwa około 2 godzin. I zazwyczaj musi zostać powtórzony. Fryzjer będzie ściągał kolor stopniowo, etapami. Przygotuj więc czas… i portfel.

W domu również możesz wykonać dekoloryzację. Zacznij od zakupienia odpowiedniego kosmetyku. Oferta jest dość szeroka.

Preparaty do dekoloryzacji:

Wybierz dowolny preparat – działają one podobnie. Różnica polega na ich przygotowaniu. Pamiętaj, że do dekoloryzatora do włosów w większości przypadków należy dodać aktywator. Zastosuj proporcje podane przez producenta w ulotce.

Lepiej sięgnąć po preparat profesjonalny niż drogeryjny. Co prawda te drugie zazwyczaj są dużo tańsze, jednak efekty ich stosowania mogą być mizerne. Co prawda włosy pewnie trochę pojaśnieją, ale szybko może wrócić stary, ciemniejszy kolor.

Pamiętaj:

  • Dekoloryzator do włosów zaczyna się nakładać od karku, potem kierujesz się ku przodowi głowy (czyli podobnie jak przy farbowaniu).
  • Nie aplikuj dekoloryzatora na odrost.
  • Podczas zabiegu stosuj rękawiczki ochronne. Nakładaj produkt na włosy pędzelkiem do farbowania, a nie dłońmi.
  • Przeczytaj uważnie ulotkę i stosuj się do umieszczonych w niej zaleceń.
  • Monitoruj stan włosów co około 5 minut. Musisz cały czas trzymać rękę na pulsie. Nie bój się skrócić czasu zabiegu.
  • Po całym zabiegu dokładnie umyj włosy szamponem.

Po dekoloryzacji należy umyć włosy szamponem technicznym. Jego zadanie to domknięcie łusek włosów, zmiękczenie włosów i poprawienie ich elastyczności. Potem nałóż odżywkę.

dekoloryzacja włosów, dekoloryzacja w domu, dekoloryzator do włosów, ściąganie koloru z włosów

Żółty blond?!

Chyba nie ma nic gorszego od żółtego blondu, który jest daleki od nordyckiej platyny czy ciepłego, miodowego koloru. Żółte włosy to taki mały koszmarek. Nic dziwnego, że kobieta, którą ten koszmarek nawiedzi, chce się go szybko pozbyć. Pewnym rozwiązaniem może być dekoloryzacja, ale…

Ale zatrzymaj się na chwilę. Spróbuj najpierw z kosmetykami ochładzającymi odcień, które zawierają fioletowe albo niebieskie i fioletowe pigmenty. Często jest to wystarczające rozwiązanie. Szczególnie, jeśli zauważasz tylko pojedyncze żółte pasemka, a całość jest jako tako chłodna.

A może krem tonujący albo maska koloryzująca? Wypróbuj kosmetyki, które łączą pielęgnację ze zmianą koloru zanim sięgniesz po rozjaśniacz albo dekoloryzator.

Jeśli jedynym ratunkiem dla Ciebie jest dekoloryzacja, to mamy też dobrą wiadomość. Ściąganie koloru z włosów blond nie trwa długo. I często udaje się już na jednej sesji.

A skąd bierze się żółty blond? Taki kolor może być wynikiem za krótkiego czasu trzymania mieszanki albo zbyt słabego oksydantu. Dlatego warto przed farbowaniem sprawdzić, jak dobrać właściwy oksydant do farby do włosów.

Czy możliwa jest dekoloryzacja czarnych włosów?

Niestety, im ciemniejsze włosy, tym dekoloryzacja dłużej trwa. Podczas zabiegu dekoloryzacji włosów kosmyki są rozjaśniane o maksymalnie kilka tonów. Jeżeli więc masz czarne włosy niczym pióra kruka, a marzy Ci się look inspirowany Daenerys Targaryen, musisz uzbroić się w cierpliwość. Przejście do takiego koloru (jeśli nie chcesz spalić włosów) zajmie Ci mniej więcej tyle, ile zima szła do Winterfell. Ale na koniec Twój nowy blond będzie tak mroźny, jak tylko wyobrazić sobie potrafią Wilki Północy.

Ściąganie koloru z włosów krok po kroku

Dekoloryzacja włosów nie jest bardzo trudna. Pokażemy to na przykładzie preparatu do dekoloryzacji Schwarzkopf Bond Enforcing. Preparat rozjaśnia włosy i usuwa niechciane pigmenty bez osłabiania czy niszczenia włosów. To sposób na częściową dekoloryzację przy zachowaniu integralności włosów.

Dekoloryzacja włosów krok po kroku:

  1. Wymieszaj zawartość obu saszetek.
  2. Dodaj 60 ml dewelopera (oksydantu). Mieszanka powinna mieć proporcje 1:1:2.
  3. Dla lekkiej korekty koloru wybierz deweloper Igora Vibrance 1.9%. Dla spektakularnej korekty koloru użyj dewelopera Igora Royal 3%.
  4. Podziel włosy na sekcje. Możesz do tego użyć krokodylków.
  5. Nakładaj równomiernie pędzelkiem mieszankę na suche włosy. Zacznij od karku.
  6. Pozostaw mieszankę na włosach na 20 minut.
  7. Spłucz dekoloryzator z włosów, osusz ręcznikiem włosy.
  8. Zastosuj preparat wzmacniający włosy po rozjaśnianiu Schwarzkopf Fibreplex Sealer.
  9. Możesz nakładać teraz nowy kolor na włosy.

Pielęgnacja włosów po dekoloryzacji

Po zabiegu musisz odpowiednio się zająć włosami. Najprawdopodobniej konieczne będzie ponowne zafarbowanie w celu wyrównania koloru.

Jeżeli Twoje włosy osłabły w wyniku dekoloryzacji, zastanów się nad zabiegiem restrukturyzacji. Przydadzą się do tego ampułki odbudowujące albo serum. Zaprzyjaźnij się z kosmetykami z keratyną. Doskonale działają kosmetyki z brazylijską keratyną albo z olejem arganowym. Keratyna jest naturalnym budulcem ludzkiego włosa i prawdziwym ratunkiem dla włosów osłabionych.

Na co dzień stosuj kosmetyki regenerujące, wzmacniające. Zaprzyjaźnij się z odżywką i maską. Maskę stosuj raz w tygodniu, a odżywkę po każdym myciu włosów.

A może kąpiel rozjaśniająca?

Mniej inwazyjnym zabiegiem, idealnym dla osób, które chcą skorygować kolor włosów w domu, jest kąpiel rozjaśniająca. Do wykonania mieszanki potrzebujesz szamponu zasadowego, odżywki i rozjaśniacza.

Szampon ma za zadanie rozchylić łuski włosa, żeby do wnętrza mógł wniknąć rozjaśniacz. Z kolei odżywka działa ochronnie na włosy i nawilża pasma.

Taki sposób delikatnie skoryguje kolor włosów, rozjaśni je. Nie spodziewaj się jednak spektakularnych efektów. Nie jest to sposób na to, żeby z czarnych włosów zrobić blond. To raczej metoda na delikatną korektę włosów, które wyszły nieco za ciemne, ich barwa jest nieco zbyt ciepła.

Popularne palety
CHI Ionic Permanent Shine Color jest jedną z najbardziej rewolucyjnych linii farb do włosów na świecie. Nie zawiera amoniaku, pozwala na pełną kontrolę koloru, a do tego ma miły zapach. Wypróbuj i przekonaj się,
Dowiedz się więcej
Profesjonalna farba "ton w ton" Schwarzkopf Igora Vibrance nie zawiera amoniaku. Cudownie podkreśla refleksy, dodaje włosom blasku i zachwyca czystością oraz intensywnością poszczególnych odcieni. W palecie Schwarzkopf
Dowiedz się więcej
Mężczyzn niełatwo jest przekonać do zalet koloryzacji. Gdy już się dadzą namówić, stawiają preparatom do farbowania wysokie wymagania. Cenią przede wszystkim naturalność efektu, właściwości pielęgnacyjne i
Dowiedz się więcej
Mogą Cię zainteresowac również

Podczas domowej koloryzacji zdarza się czasami, że niechcący zafarbujemy skórę na czole czy ubrudzimy dłonie. Co

Czytaj dalej

Twórcy farb do włosów co jakiś czas poszerzają swoje palety, proponując nowe kolory i odcienie. Warto trzymać

Czytaj dalej

Farbując włosy samodzielnie w domu oszczędza się czas i często sporo pieniędzy, dlatego wiele kobiet decyduje

Czytaj dalej