farbowanie włosów w domu, domowa koloryzacja, jak pofarbować włosy

Farbowanie włosów profesjonalnymi farbami w domu

17.07.2019
Koloryzacja włosów profesjonalnymi farbami fryzjerskimi jest z pewnością trudniejsza niż tymi kupowanymi w zwyczajnej drogerii czy sklepie. Wymaga wiedzy na temat dobrania właściwego oksydantu czy podstawowej znajomości poziomów kolorystycznych włosów. Potrzebne także będą podstawowe narzędzia, takie jak miseczka do mieszania farby i pędzelek do jej nakładania. Wszystkie niezbędne rzeczy dostaniesz w każdym sklepie internetowym z artykułami fryzjerskimi.

Przygotowanie do koloryzacji

Gdy już mamy kupioną tubkę farby z wymarzonym odcieniem i ok. godziny wolnego czasu, możemy przystąpić do działania. Jeśli farbujemy włosy pierwszy raz lub farbą dotychczas nieużywanej marki, zróbmy na dzień-dwa przedtem test uczuleniowy. Będziemy miały pewność, że podczas zabiegu nie spotka nas przykra niespodzianka w postaci reakcji uczuleniowej.

Przeczytajmy dokładnie ulotkę ze sposobem użycia danej farby. Szczególnie zwracajmy uwagę na informacje typu: na jakie włosy nakładamy mieszankę koloryzującą – niektóre kosmetyki nakłada się na suche, a inne na mokre włosy. Jeśli mieszamy farbę z emulsją utleniającą, upewnijmy się, w jakich proporcjach musimy zmieszać ze sobą obydwa komponenty, by uzyskać zamierzony efekt koloryzacji i jaki jest czas trzymania farby na włosach. Bezwzględnie trzymajmy się tego zalecenia.

Parę dni przed farbowaniem dobrze jest zaaplikować na włosy specjalną kurację regenerującą i wygładzającą. Przygotuje to włosy na przyjęcie farby, która wniknie w nie równomiernie i pomoże uniknąć pojawienia się po farbowaniu ciemniejszych partii w miejscach, gdzie włosy są bardziej uszkodzone. Możemy również kilka dni wcześniej umyć włosy specjalnym szamponem głęboko oczyszczającym, który otworzy łuskę włosa, wypłucze silikony i cząsteczki produktów do stylizacji i inne osady, co pozwoli na głębsze wniknięcie pigmentów barwnika podczas farbowania.

Najlepiej nie myć włosów bezpośrednio przed koloryzacją, umyć je dwa dni wcześniej. Większość profesjonalnych, trwałych farb do włosów nakłada się na suche włosy. Na nieumytych włosach pojawia się naturalny płaszcz lipidowy, który ochrania włosy i skórę głowy przed inwazyjnością składników zawartych w farbie.

Przed koloryzacją warto starannie rozczesać włosy grzebieniem, co pozwoli na usunięcie z nich resztek środków stylizujących i codziennych osadów, poza tym ułatwi nakładanie farby.

Co jest niezbędne podczas koloryzacji w domu?

Na pewno, oprócz samej farby będziemy potrzebować:

  • ręcznik, najlepiej ciemnego koloru, na którym nie będzie widać ewentualnych śladów farby;
  • rękawiczki jednorazowe, najlepiej na wszelki wypadek zaopatrzyć się w 2 pary;
  • szklaną lub plastikową miseczkę do wymieszania farby;
  • pędzelek do precyzyjnego nakładania farby na włosy;
  • krem zabezpieczający skórę przed zafarbowaniem, może to być zwykły, gęsty krem do twarzy, wazelina kosmetyczna lub specjalny środek fryzjerski, dostępny w profesjonalnych sklepach fryzjerskich;
  • plastikowe klipsy lub spinki do podpinania poszczególnych pasm włosów, szczególnie przydatne przy długich lub gęstych włosach;
  • specjalny szampon typu Post, który zmyje resztki pigmentów z zewnętrznej powierzchni włosów, a także dopełni koloryzację zamykając łuski włosów i zapobiegnie wypłukiwaniu się koloru;
  • przydać się może również serum bądź ampułka odżywiająca włosy po koloryzacji, która zregeneruje, wygładzi i nada połysku włosom.

Farbowanie włosów krok po kroku

  1. Zabezpieczenie. Najpierw zabezpieczamy odzież przed zafarbowaniem. Najlepiej przebrać się w stary T-shirt, przykryć ramiona folią, nałożyć ręcznik, dodatkowo można skórę wokół szyi zabezpieczyć ręcznikiem papierowym, by farba nie spłynęła nam za ubranie. W następnej kolejności smarujemy odsłonięte fragmenty skóry kremem, by łatwiej po koloryzacji zmyć ślady farby. Krem nanosimy na czoło tuż przy linii włosów, za uszami i na płatkach uszu, na karku i szyi.
  2. Przygotowanie mieszanki koloryzującej. Zgodnie z wytycznymi producenta mieszamy składniki farby w odpowiedniej proporcji w niemetalowej miseczce lub za pomocą specjalnego shakera do farb. Farbę z oksydantem należy dokładnie wymieszać, by składniki osiągnęły jednolitą konsystencję. Pamiętajmy, że jeśli mamy długie lub bardzo gęste włosy, lepiej jest przygotować więcej mieszanki, by równomiernie i dokładnie pokryć wszystkie włosy.
  3. Nakładanie farby na włosy. Mieszankę farbującą aplikuje się za pomocą pędzelka, zaczynając od nasady włosów. Jeśli farbujemy włosy z widocznymi odrostami, należy najpierw nanieść farbę na odrost (ok. 0,5cm poza linię odrostu), odczekać kilkanaście do dwudziestu minut, a następnie „przeciągnąć” na pozostałej długości włosów. Jeśli włosy farbowane są po raz pierwszy, nakładamy farbę od razu na całą długość włosów. Aplikacja farby na włosy musi być bardzo dokładna, żeby końcowy efekt był zadowalający. Lepiej nie oszczędzać na ilości produktu, gdyż zbyt mała jego ilość może spowodować powstanie przebarwień lub nierównomierne pokrycie włosów i „pstrokaty” efekt. Całkowity czas działania farby określa producent. Najczęściej wynosi on 25-40 minut.
  4. Spłukiwanie farby. Po zakończeniu czasu działania farby, należy dokładnie zemulgować produkt – w tym celu delikatnie zwilżyć włosy i dokładnie rozmasować farbę na włosach, tak jakbyśmy myły głowę szamponem. Dzięki tej czynności uzyskuje się równomierny kolor i łatwiej jest zmyć preparat z włosów. Następnie za pomocą ciepłej wody (nie może być ani za ciepła – możemy dodatkowo podrażnić włosy i skórę głowy, ani za zimna – możemy pozostawić resztki niewypłukanego produktu na włosach i głowie) dokładnie wypłukać włosy z farby do momentu, aż spływająca woda będzie przezroczysta.
  5. Pielęgnacja końcowa. Po zabiegu koloryzacji należy dokładnie, najlepiej dwukrotnie, umyć włosy szamponem zamykającym koloryzację. Następnie zaaplikować specjalną odżywkę lub kurację przeznaczoną do włosów tuż po farbowaniu, która przywróci włosom naturalny lekko kwaśny odczyn oraz przedłuży efekty koloryzacji i nada włosom blask. Podczas codziennej pielęgnacji należy używać kosmetyków przeznaczonych do włosów farbowanych, co pozwoli nam długo cieszyć się żywym i intensywnym kolorem włosów.
Popularne palety
Dia Light to krem do koloryzacji ton w ton bez zawartości amoniaku.  Unowocześniona zasadowa technologia gwarantuje efekt wygładzenia włókna włosa, lśniące refleksy oraz lustrzany połysk. Efektem koloryzacji za
Dowiedz się więcej
Farba do włosów Inebrya Bionic Color nie zawiera amoniaku oraz posiada wzmocnione działanie kosmetyczne, które doskonale regeneruje włosy. W składzie kosmetyku znajduje się kolagen, który ma odżywczy wpływ na włosy.
Dowiedz się więcej
Farby do włosów Schwarzkopf Igora Senea powstały z myślą o osobach z wrażliwą skórą głowy.Igora to marka stworzona przez kolorystów dla kolorystów. Produkty Igora pozwalają na uzyskiwanie indywidualnych odcieni
Dowiedz się więcej
Mogą Cię zainteresowac również

Nowy produkt Londy zachwyca prostotą przygotowania i możliwościami, jakie się za tym kryją. Londa Color Switch to

Czytaj dalej

Zastanawiasz się, jak długo trzymać farbę na włosach, jak przygotować mieszankę i czy test alergiczny jest

Czytaj dalej

Farbując włosy samodzielnie w domu oszczędza się czas i często sporo pieniędzy, dlatego wiele kobiet decyduje

Czytaj dalej